Bethlehem Musikfest returns in 2022 with live music on stages of all sizes. More than 300 performances will take place from August 4 to 14 on the north and south sides of the city.

Here’s the daily lineup of shows at Wind Creek Steel Stage, the new Stadtplatz (at City Hall’s Pawrow Plaza), Americaplatz, Festplatz, Liederplatz, Plaza Tropical, Zinzenplatz, Familienplatz, Main Street and more.

Check this calendar carefully for late changes. Also check out The Morning Call’s Musikfest page at mcall.com/entertainment/musikfest for news, previews, interviews, reviews and more.

WIND CREEK STEEL SCREEN

6 p.m.: Olga Tañon

NORTH COAST

FESTPLATZ

10 a.m.: Diocese of Allentown Polka Mass

Noon: John Stevens Polka Band (polka)

3:30 p.m.: Jimmy the Whale (party/reprise)

5:30 p.m.: Screaming broccoli

8 p.m.: Philadelphia Funk Authority (funk, jazz, R&B/soul)

HOTEL BETHLEHEM PLATZ

1 p.m.: Honey and NutzCQ (folk/Americana, pop, R&B/soul)

5:30 p.m.: Slicked Up Nine’s

YUENGLING LAGERPLATZ

Noon: Jim Rezac (alternative, folk/Americana, pop)

1 p.m.: Ryan Tennis (folk/Americana, R&B/soul, world)

2 p.m.: Ed McKendry (blues, country, folk/Americana)

3 p.m.: Benji Kaplan

4 p.m.: Jillian Dolan (folk/americana, indie, pop)

6 p.m.: Melody Cruz (indie, pop, rock)

9 p.m.: Space KampCQ & Trouble City All Stars (alternative, rap/hip hop, world)

LIEDER PLATZ

Godfrey Daniels Day

Noon: Not for Coltrane

1:30 p.m.: Miriam Clancy

3 p.m.: The Black Feathers

5 p.m.: Cary Morin

7 p.m.: Peter Karp

MAIN STREET

Noon: Ed McKendry (blues, country, folk/Americana)

1:30 p.m.: Alyssa Garcia (folk/Americana, pop, R&B/soul)

3 p.m.: The Wild Hymns (folk/americana, indie, pop)

4 p.m.: Poor Man’s Gambit (Celtic/Irish)

6:30 p.m.: Fox Royale (alternative, indie, rock)

TROPICAL SQUARE

Noon: The Lesson Center (pop. rock)

3:30 p.m.: Ryan Tennis (folk/Americana, R&B/soul, world)

5:30 p.m.: Espace KampCQ (alternative, rap, hip hop, world)

7:30 p.m.: Mike Pinto (alternative, rock, world)

9:30 p.m.: RDGLDGRNCQ

STAD PLATZ

5 p.m.: Happy Landings (alternative folk)

6:30 p.m.: Jeffrey Gaines (rock)

8:30 p.m.: The Brotherhood of Blues

ZINZENPLATZ

Noon: DevixeCQ (rock)

1:30 p.m.: Little Buddy (blues, R&B/soul, rock)

3 p.m.: Jamie Drake

5 p.m.: CATBITECQ (alternative, R&B/soul, rock)

6:30 p.m.: Light My Fire — The Doors Experience (party/cover, rock, tribute)

8:30 p.m.: Janis Experience

SOUTH SIDE

AMERICA PLATZ AT THE LEVITT STEELSTACKS PAVILION

5 p.m.: Hector Rosado and his Orq HacheCQ

7 p.m.: The Beaches

9 p.m.: Craig Thatcher Band

PNC SERIES AT MUSIKFEST CAFE

5:30 p.m.: Rock Steady (pop, rock)

7:30 p.m.: Cunningham & Associates (party/cover, rock)

COMMUNITY STAGE AT AIR PRODUCTS TOWN SQUARE

Noon: Duster V (alternative, party/cover, rock)

2 p.m.: The BRUCECQ Show

4, 6:30 p.m. and 8:30 p.m.: GalipoteCQ (Latin, rock, world)

LYRIKPLATZ AT FRANK BANKO ALEHOUSE CIMEMAS

2 p.m.: Evie Joy (alternative, folk/Americana, indie, pop)

3 p.m.: Ben Tyler

4 p.m.: Marrisa Porter (indie, party/cover, pop)

5 p.m.: Alyssa Garcia (folk/Americana, pop, R&B/soul)

6 p.m.: Adam Web (folk/Americana, pop)

7 p.m.: East Coast Sound Brass Quintet

8 p.m.: Matt Dellecker (folk/Americana)

9 p.m.: Hayley Jackson (pop, R&B/soul)

JAZZ CABARET STAGE AT FRANK BANKO ALEHOUSE CINEMAS

1 p.m. and 3 p.m.: The SwingTimeCQ Dolls (folk/Americana, jazz, oldies, tribute)

5:30 p.m.: Benji & Kristen (classical, jazz, Latin, world)

PBS SUMMER JAM AT KIDSPLATZ

FIREWORKS

10 p.m.: August 14